Günümüzde Zülfikar Figürü Gümüş Erkek Yüzük ve Gümüş Kolye başta olmak üzere  bileklik, tesbih gibi diğer takı ve aksesuarlarda da kullanılmakta ve yoğun olarak tercih edilmekteir. Peki  Zülfikar hakkında neler biliyoruz?

 

Zülfikar Gümüş Erkek Yüzük Modellerimize Buradan Ulaşabilirsiniz!

 

Tüm Zülfikar Figürlü Takı ve Aksesuar Modellerimize Buradan Ulaşabilirsiniz !

 

 

Zülfikar Kılıç Nedir?

 

Zülfikar pek çok kişinin bildiği Üzere Hz. Muhammed ’in(s.a.v) damadı ve amcasının oğlu aynı zamanda dört büyük halifeden biri olan Hz. Ali’nin ucu çatal şeklinde olan kılıcıdır. “” yani “Sahip” ve “Fekâr” yani “Omurga, Boğum” sözcüklerinin birleşiminden “Zülfekâr” Türkçeye “Zülfikar” olarak geçmiştir. Kılıç Hz. Muhammed (s.a.v) tarafından Hz. Ali’ye verilmiştir. Kılıcın nereden geldiği ile ilgili ise çeşitli iddialar bulunmaktadır;

 

 1. Cennette asılı duran Zülfikar Kılıç, Cebrail aracılığı ile Hz. Ali’ye verilmek üzere Hz. Muhammed’e (s.a.v) indirilmiştir. Ve o gece Hz. Muhammet (s.a.v) Hz. Ali’yi evine çağırarak Zülfikar kılıcı kını ile birlikte Hz. Ali’ye verir.
 2. Merzûk es-Sakīl” isimli bir usta tarafından yapılan kılıç, Bedir Savaşında ölen “Âs b. Münebbih’e” aittir ve muharebe sonrasında  ganimet olarak Hz. Muhammed’e (s.a.v) geçmiştir.
 3. Mısır Melik’i “Mukavkas” tarafından Hz. Muhammed ‘e (s.a.v) hediye edilmiştir.

İlk iddia dışında ki 2. ve 3.  İddialarda Zülfikar Kılıç Uhud Savaşında düşman askeri olan Amrü bin Adüd kendisine karşı gelecek bir savaşçı ister. Buna karşılık olarak da Hz. Muhammed (s.a.v) kendi kullandığı Zülfikar Kılıcı Hz. Ali’ye verir ve  Amrü bin Adüd’ün kaşısına çıkmasına izin verir.

 

Savaş esnasında Hz. Muhammed(s.a.v) atılan taşlar ve kılıç darbeleri nedeni ile omuzundan yaralanmış ve dişi kırılmış, düşman Hz. Muhamed’in (s.a.v) üzerine gerlirken; Hz. Muhammed (s.a.v) “Yetiş Hücum Et! Ya Ali!” şeklinde selenmiş ve mücadele sonucunda Hz. Ali’nin  Zülfikar Kılıcı ile 9 kişiyi öldürdüğü ve vücuduna yetmiş yara alarak son ana kadar Hz. Muhammed’i (s.a.v) savunduğu ve bu sebeple Cebrail’in “Zülfikar’dan Keskin Kılıç! Ali’den Büyük Yiğit Yoktur ” ("Lâ Fetâ İllâ Ali, Lâ Seyfe illâ Zulfikâr") dediği rivayet olunur.

 

Zülfikar’ın Anlamı;

 

Gümüş Erkek Yüzük ve Gümüş Takılarda bolca kullanılan Zülfikar Kılıç figürünün en önemli özelliği kılıcın çift uçlu olmasıdır. Bu uçlardan biri daha uzun biri daha kısadır ve Bunun anlamı;

 

 • Büyük olan iyiliği ve inancı, küçük olan kötülüğü ve inançsızlığı temsil eder.
 • Biri zahiri biri batini yorumu temsil eder.
 • Bir ucu ilimi diğer ucu imanı temsil eder.
 • Büyük olan kâfirlerle savaşı, küçük olan nefsimizle savaşı temsil eder.
 • Bir ucu doğruluğu diğer ucu adaleti temsil eder.

 

Zülfikar’ın Akıbeti Nedir? Zülfikar'a Ne Oldu?

 

Zülfikar kılıcın akıbeti ile de ilgili çeşitli iddialar bulunmaktadır.

 

 1. Hz. Ali’nin Na’şını götürdüğü deve ile birlikte kılıcını da götürdüğü.
 2. Hz. Ali’nin vasiyeti üzerine kılıcın Hasan ve Hüseyin tarafından Necef’ten denize atıldığı.
 3. Yine Hz. Ali’nin vasiyeti üzerine Fırat Nehri veya Dicle Nehri’ne atıldığı
 4. Zülfikar Kılıcın 12 İmam yani Hz. Mehd’in eline geçtiği ve zamanı geldiğinde son büyük savaşta Bu kılıç ile zalimleri yenip, mazlumları hakim kılacak sonsuz adaleti tesis edeceği.
 5. Hz. Ali ve ailesinden sonra Zülfikar kılıcın Abbasi ve Fatımi halifeler arasında el değiştirdiği 11. yy’dan sonra ortadan kaybolduğu.

 

Hakkında birçok iddia bulunan Zülfikar Kılıç ile ilgili bilinen bilimsel net kanıtlanmış bir bilgi olmamasına karşın. Anlatılanların özellikle İslam coğrafyasında yaşayan Müslümanlar için çok büyük bir önem ve gurur ve umut ışığı taşıdığı gerçeğidir. Bu sebepledir ki Ülkemizde de Zülfikar Figürlü Yüzük, Kolye vb. diğer takı ve aksesuarlar pek çok kadın ve erkek tarafından kullanılmaktadır. Zülfikar Figürlü Gümüş Erkek Yüzük ve Zülfikar Gümüş Kolye modellerimize yazımızın başında ki  bağlantılardan ulaşabilirsiniz.