Turkuaz – Firuze Taşı M.Ö 6000” yıllarında ortaya çıkmıştır ve “Tutankamon ve Kleopatra “ gibi “Mısır” soylularının değerli koruyucu muskalarda kullanıldığı görülmüştür. Dünyada ilk çıkarılan değerli taşlardan biridir. 

 

Geçmiş Toplumlarda Turkuaz - Firuze Taşı

 

“Turkuaz – Firuze Taşı”  “Amerikan Yerlileri” tarafından  güçlü bir şifa aracı olarak  Cennet ve Yeryüzü  arasında bağlantı oluşturduğuna inanılırdı. “Turkuaz – Firuze Taşı”  “Aztekler’de”  ise çeşitli maske ve savaş aletlerinde kullanılmıştır. “Turkuaz – Firuze Taşının” Kişisel korunmayı simgelemesi antik zaman savaşçıları tarafından koruyucu bir manevi zırh olarak kullanılmasını sağlamıştır. “Turkuaz – Firuze Taşı”  dikkat çekici mavi-yeşil rengi ile özellikle “Tac Mahal’inde” içinde bulunduğu dini mabetlerin yüzeylerinde göze çarpar.

Tarihi süreç  içeresinde “Turkuaz – Firuze Taşı”  farklı isimler ile anılmış olsa da günümüzde “Turkuaz” olarak anılmasının sebebi bu taşın “Fransa’ya”  ilk olarak “Türkiye” üzerinden gitmiş olmasıdır. Geçmişten günümüze ulaşan birçok tarihi “Turkuaz – Firuze” maden sahası bulunmuş olup, bunların bazıları günümüzde de hali hazırda aktiftir.

 

Turkuaz - Firuze Taşının Rengi ve Dokusu

 

“Turkuaz – Firuze Taşının”  rengi  içerisindeki  “Bakır ve Demir” oranına göre “Mavi – Yeşil” arasında farklı tonlarda bulunur. “Turkuaz – Firuze Taşının”  “Mavi – Yeşil” arası rengi  “Cennet Adalarının” etrafını kaplayan okyanusun göz alıcı renklerine benzetilmekte olup, üzerinde ki örümcek ağına benzer örüntüyü oluşturan çizgiler içerisindeki  “Demir Oksitten”  kaynaklanmaktadır.

 

 

En önemli “Turkuaz – Firuze Taşı”   maden sahaları “İran, Sina Yarım Adası ve Amerika kıtasının güney-batı” kesiminde bulunmaktadır.

“Turkuaz – Firuze Taşı” normalde oldukça değerli bir taş olmasına karşın, son zamanlarda diğer Opak taşlarda olduğu gibi imitasyon ve sentetik üretimi de yapıldığında değerini kaybetmiştir. Bu karşın Turkuaz Firuze Taşlı Gümüş Yüzük ve Firuze Taşlı Gümüş Kolye ve Firuze Taşlı Bileklikler  Modelleri günmüzün oldukça poüler talep gören gümüş takı ürünleri arasında yer almaktadır.

 

Turkuaz – Firuze Taşının Faydaları

 

Günümüzde “Turkuaz – Firuze Taşının” ülkemizde  “ Nazara” karşı bir koruyucu olarak kabul edilmesinin yanı sıra, daha pek çok konuda faydalı olduğuna inanılmaktadır. Bunlardan bazıları aşağıdadır;

  1. “Turkuaz – Firuze Taşının”   Fiziksel Faydası

“Turkuaz – Firuze Taşı”  insan beden üzerindeki yorgunluk, bitkinlik depresyon ve panik atak gibi durumlara karşı etkilidir. Besinlerin vücut tarafında özümsenmesini destekler. Viral ve Mikrobik enfeksiyonları engeller.

 

  1. “Turkuaz – Firuze Taşının”  Ruhsal Faydaları

“Turkuaz – Firuze Taşı”  Ruh hali  ve duygusal dengenin kurulmasını sağlar, insanın huzur ve sükûnetini sağlar. Tükenmişlik hissini yok olmasına ve kişinin kendisini yenilemesine yardımcı olur.

 

  1. “Turkuaz – Firuze Taşının”   Çakralara ve Enerji Dengesine Faydası
    “Turkuaz – Firuze Taşı”  vücut meridyenlerine ve vücudun enerji noktalarını destekler. Fiziksel ve ruhsal dünya ile olan bağlantıyı güçlendirir. Vücudun enerji dengesini sağlamasına yardımcı olur.