Zümrüdü Anka Kuşu Anlamı

Zümrüdü anka kuşu anlamı, masallara konu olmuş efsanevi güçleri olan, bir kuş olarak bilinmektedir. Zümrüdü anka kuşunun gerçekliği günümüzde hâlâ daha tartışılmakta ve bilinmemektedir. Çoğu kültürlere yayılmış tarihi bir geçmişi bulunmaktadır. Eski mısır kültüründe bilinen diğer anlamı, Farsça’da Phoneix, İran kültüründe ise Simurg olarak geçmektedir. Zümrüdü anka kuşunun büyüklüğü masallarda ki rivayete göre bir şahinden büyük, deve kuşundan küçük olarak nitelendirilmektedir.  

Günümüzde aşk anlamında da bir çok şeyi ifade etmekte olan anka kuşu, kendini yakıp, küllerinden tekrar doğan bir kuş (bir aşk hikayesi) olarakta bilinmektedir. Osmanlı döneminden gelen Divanı-Lügatta gücü benimseyen “Tuğrul”  kuşu olarakta tanımlanmıştır. Savaşlarda gücü, ihtirası ve yenilgiyi kabullenmeyen yırtıcı bir güç olarak sembolize edilmektedir.

anka kuşu anlamı

Farklı kültürlerde kuşların baş temsilcisi olarak bilinmektedir. Anka kuşu her şeyi bilir tüm kuş gruplarının ileri gelenlerindendir. Ölümün baş habercisi olarakta bilinen zümrüdü anka kuşu, kaf dağının ardına gidip ıssız kabuğuna çekilir ve ölümünü bekler.  Ölür ve tekrar küllerinden doğar. Yeniden doğuşu betimleyen bu kuş günlük hayatta sabır edip, çaba sarf edip, asla pes etmeden başarıya ulaşmayı da temsil etmektedir.

Çok bilgin ve saygın olan bir kuş olarak bilinen, simurg kendi şansını kendi ellerine alan ölümü ve kaderi mitolojisinde alt etmiş bir türdür.

Zümrüdü Anka Kuşu Kolye Anlamı

  • Sadakati, saf olmayı, zerafeti temsil etmektedir.
  • Aşkı sonsuza dek sürecek, hayatı sona erse bile küllerinden doğup asla pes etmeyeceğini anlatır.
  • Kendi yaralarını göz yaşlarıyla sarmayı bilir.
  • Ölü kalmayı başaramayan, hayalleri ve emelleri doğrultusunda asla bitmeyen bir güçtür.
  • Başta tek ve lider olup, temel kalmayı benimsemesidir.

Yeniden doğuşu simgeleyen bu kuş aşkınızın vazgeçilmez bir hediye olacak. Aşkı gücü başarıyı betimleyen ve bitmeyen bir hırs haline gelen, başarının peşinden sonsuza dek (ölene dek) koşan  ve ölümü kabul etmeyip küllerinden doğan sonsuzluğu simgelemektedir. Mağazamız üzerinden anka kuşu gümüş kolye modellerine göz atabilir. 7 gün 24 saat online WhatsApp destek hattımızdan bilgi alabilirsiniz.