Günümüz modern eczacılığı öncesi yüzyıllar boyunca anti- bakteriel mikrop öldürücü olarak “Gümüş” kullanılmıştır.

Yüzyıllar boyunca ünlü, zengin aileler sağlıklarını korumak için “Gümüş”  bardak ve gümüş yemek kaplarını kullandılar. Ve buna bağlı olarak kanlarında ki gümüş miktarı daha yüksek olduğundan “Mavi  Kanlılar” olarak adlandırıldılar(Kanda bulunan yüksek “Gümüş”  parçacığı deri renginin soluk mavi bir renk almasına sebep olur).

 

Antik Yunanlılar ve Romalılar kolay bozulabilen yiyecek ve içecekleri “Gümüş”  kaplarda muhafaza ettiler. Örneğin sütün daha geç bozulmasını sağlamak için içine “Gümüş Sikke” atıldığı bilinmektedir. Ayrıca Romalılar başta olmak üzere pek çok toplumda “Gümüş”, Yaraların iyileştirilmesinde anti- bakteriyel etkisi nedeni ile yoğun olarak kullanılmıştır.

 

 

1342 – 1357 yıllarında Avrupa’da boy gösteren büyük veba salgınından en az etkilenenler  “Çingeneler” olmuştur.  Çünkü Çingeneler bu süreçte “Gümüşü” küçük partiküllere ayırıp, damar yolu ile vücutlarına alıyorlardı. Avrupalıların “Gümüşün”  bu anti bakteriyel özelliğini keşfedip “Vebaya”  karşı kullanmaya başlamasına kadar maalesef Avrupa’nın %25’i “Veba” salgınından ölmüştür.

Fransız Cerrah Dr. Carl Credé  (1819-1892), “Gümüş Nitratın”  yeni doğan bebeklerde  yoğun olarak görünen göz enfeksiyonlarını yüksek oranda engellediğini ortaya koymuştur . Dr. Carl Credé yaraların enfeksiyon riskine karşı ilk “Gümüş Nitrat" kullanan Cerrahtır.

 

1900’lü yılların başında “Gümüş” sağlık alanında geniş bir çevre tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Piyasada birçok gümüş bileşimli sağlık ürünü ortaya çıkmıştır. Ayrıca 1. Dünya Savaşı süresince enfeksiyonlu yaralara karşı "Gümüş Sargı Bezleri" kullanılmıştır. 

 

Günümüzde Gümüşün 450 çeşit mikrop ve bakteriye karşı etkili olduğu bilinmektedir ve şuan için dünyada bu kadar fazla bakteri ve mikroba karşı etkili tek bir antibiyotik bulunmamaktadır.  Gümüş kullanıldığı alanları şu şekilde sayabiliriz:

 

  • ABD’ de ki yanık merkezlerinin %70’inde Gümüş Sülfadiazin kullanılmaktadır.
  • İsviçre’de Gümüş su arıtma cihazları ve tabletleri üretilmiş olup ulusal ve uluslar arası hava yollarında  Alg ve  Bakteri oluşumuna karşı kullanılmaktadır.
  • Havuz sularının sterilizasyonunda yakıcı etkisi bulunan klorun yerine Gümüş ve Bakır iyonlu elektrikli iyonlaştırıcılar kullanılmaktadır.
  • Sovyet Rusya döneminde uzay mekiklerinde geri dönüşümlü suyun sterilazyonu için “Gümüş” Kullanılmıştır.
  • İsveçliler Gümüş filtreleri ev ve ofislerinde kullanmaktadırlar.
  • Japonya’da iş yerlerinde Gümüş havadan bulaşan mikrop ve  diğer endüstriyel  zehirlere karşı yoğun olarak kullanılmaktadır.
  • Gümüş katkılı yara bandı ve bandajlar satışa sunuluştur.

 


Kısacası Gümüş çok eski zamanlardan günümüze kadar çok çeşitli şekillerde sağlık amacı ile kullanılmış olup, Gümüş Kolye, Gümüş Yüzük, Gümüş Bileklik, Gümüş Küpe gibi teninize ile temas eden “Gümüş  Takılar” kendinizi ifade etmenizin yanı sıra sağlığınız açısından da oldukça önemlidir.